Cost of Living in Pune – A Beginner’s Guide to Living in Pune

Pune got its name from ‘Punya’. Which rhymes with ‘Shunya’. Which is zero in Hindi. And which is not the cost of living in Pune.

(Okay, sorry. No more bad jokes.)

But while the cost of living in Pune is definitely not zero, life here is also not crazy expensive like it is two hundred kilometres away in Mumbai.

So what makes up that cost? Let’s break that down.

First things first – Accommodation.

Your accommodation’s rent is going to gobble up a large chunk of your budget every month. How big you want the chunk to be will decide where you live – a 3bhk in a posh colony or a shared room in a PG in Pune. The average rentals for various kinds of accommodations are given below, but let’s just say that if you can spare ₹6,500 per month, you’ll find a place to stay in this city.

Type of accommodationMonthly rentals
1BHK₹8,000 – ₹17,500
2BHK₹17,500 – ₹25,000
3BHK₹25,000 – ₹60,000
PG or managed-accommodation₹6,500 – ₹15,000

Next up is Transport

When it comes to Public Transport, the city of Pune still has some distance to cover. Literally. As of now, most parts of the city are not covered by adequate public transport infrastructure. Unless you live close to your office or college, you’ll have to depend on the buses or a monthly train pass that can cost anywhere between ₹600 to ₹1800.

But yes, this city does lag behind in transport.

Though it makes up for it in utilities

The very basic necessities like water, electricity, garbage and more will not cost you more than ₹2,000 in a bare apartment. The not-so-basic – but still equally necessary – utilities like a good mobile connection and wifi will cost on an average ₹300 and ₹1000 respectively. That brings your grand total for a month to just ₹3,300.

From necessities, let’s move on to some comforts.

Like, eating out.

A satisfying meal for two people at an average restaurant in Pune will cost you about ₹1,000. Of course, there are smaller joints where you can get a ₹250 meal. And then there are five-star restaurants where just reading the prices might kill your appetite. Either way, it can be said that going out once in a while for a meal won’t be out of your budget in Pune.

But most days, you’ll be dependent on groceries.

Because it’s not just good for your financial health, but your physical health as well. For a grocery haul of 1kg onions, potatoes and tomatoes, plus wheat flour, milk, bread and eggs, and some typical vegetables, you would have to pay about ₹350. Unless you eat like a hippopotamus, your monthly bill will be well within your budget.

If you don’t like spending time turning those groceries into food, you can hire a part-time help for ₹1,500 to ₹2,000.

If you sum it all up, Pune turns out to be quite affordable, doesn’t it? It’s not dirt cheap, but you get great value for every rupee spent.

So even if the cost of living is not ‘shunya’, your bank account at the end of the month won’t be either.

(Sorry, again.)